رسول اکرم ( ص ): خِصْلَتانِ لا یَجْتَمِعانِ فی مُؤمِنٍ، الْبُخْلُ وَ سُوءُ الْخُلْقِ.دو خصلت در مؤمن فراهم نیاید، بخل ورزی و اخلاق بد.«شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 6، ص 337»

8:21:33 PM 1397 / 09 / 24
 
اخبار معاونت درمان شبکه آران و بیدگل

کلاس عوارض دارو

برگزاری کلاس آموزشی عوارض ناخواسته دارویی

کلاس آموزشی ADR(عوارض ناخواسته دارویی)برای پرستاران بیمارستان سید الشهدا(ع) برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل، مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه در ابتدای این جلسه آموزشی گفت: ADR(عوارض ناخواسته دارویی) را میتوان هرگونه عارضه و واکنش زیان آور و ناخواسته که به دنبال مصرف دارو یا واکسن رخ می دهد.


دکتر محمد حسین خیاط کاشانی افزود: مصرف ایمن و سالم داروها یک مقوله ی مهم و اساسی برای پزشکان و داروسازان، پرستاران، مراجع قانونی دارویی، وزارت بهداشت، شرکتهای داروسازی و عموم جامعه می باشد. اگر چه هدف تمام دست اندرکاران حفظ سلامت جامعه، استفاده از فواید درمانی داروها بدون ایجاد ضرر و زیان برای بیمار می باشد ،به جرأت می توان گفت که هیچ دارویی بدون پتانسیل ایجاد عارضه وجود ندارد و به همین سبب مسئولیت خطیری به لحاظ توجه و برنامه ریزی در زمینه ایمنی دارویی متوجه مسئولان و جامعه پزشکی می باشد اگر چه توجه به اثرات زیان بار ناشی از مصرف فرآورده های واجد خاصیت درمانی اعم از فرآورده های طبیعی و شیمیایی ، قدمتی دیرینه دارد.


مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو خاطر نشان کرد: فواید وجود برنامه ADR در بیمارستان باعث افزایش کیفیت درمان شده و همچنین جلوگیری از شکایات حقوقی و ارزیابی مشکلات دارویی و همچنین ارتقاء دانش دارویی دست اندرکاران درمان را دارد.


دکتر خیاط کاشانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دوام وبقای مرکز ADR و رشد و بالندگی و پویایی آن به عنوان دیده بانی مطلع، مطمئن و کارآمد در تشخیص به موقع عوارض و خطاهای دارویی، پیشگیری از وقوع آن ها و کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض و اشتباهات دارویی که یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در سیستم های درمانی دنیا می باشد، جز در سایه درایت و عزم راسخ جامعه پزشکی در ارسال به هنگام گزارش های عوارض دارویی به این مرکز در درجه اول و نیز حمایت های مادی و معنوی سیاست گذاران دارویی در تخصیص بودجه، امکانات و کارکنان مورد نیاز به مرکز ADR در درجه دوم، میسر نمی باشد.


سرپرست واحد نظارت بر امور دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو در پایان گفت: دلایلی که باعث کاهش گزارشات ADR می گردد عدم اطلاع از مکانیزم موجود برای ارسال گزارش و همچنین عدم اهمیت عارضه از نظر گزارشگر و ترس از شکایات حقوقی, کیفری و نیز عدم اطمینان از بوجود آمدن ADR توسط دارو می باشد.


لازم به ذکر است: این دوره با هدف افزایش سطح آگاهی پرستاران در مواجهه با بروز عوارض ناخواسته دارویی در بیمار و همچنین تاکید بر اهمیت تکمیل فرم زرد یا ADR در راستای ارتقای ایمنی بیمار برگزار گردید.

                                                                                 روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل

کلاس عوارض دارو

ساعت : 13:2 -  روز  : شنبه  - 20 /  5 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :107

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

جشنواره پرتال برتر